Hoppa till innehåll Hoppa till huvudmenyn
Nora med sin fredsaffisch i handen.

Nora vann affischtävling med fredstema

Nora Ahlund Österberg vann den lokala omgången av en affischtävling med fredstema, arrangerad av Lions Clubs International. 

Noras går i årskurs 6 på Katarinaskolan och hennes affisch var ett av mer än 600 000 bidrag i Lions internationella fredsaffischtävling. Lokalt var tävlingen sponsrad av Lions Club Vadstena.

Motiveringen till förstapriset var:
Vinnaren har skickligt fyllt sitt papper med en dramatisk bild med en eld i nederkant. Elden kan ses som symbol för krig och katastrofer.
Ovanför ser man en fredsduva som bär och räddar en jordglob omgiven av en krans med många hjärtan. Samtidigt har konstnären ritat regnmoln på båda sidor som ska släcka elden.
Bilden är tydlig i sitt fredsbudskap och visar på temat ”Tillsammans som en” att vi ska vara vänner istället för att bråka.

Juryn som valde ut det vinnande bidraget bestod av:
Johan Hesselstrand, illustratör och konstnär.
Eivor Folkesson, president Lions club Vadstena.
Anna Andersson, rektor Katarinaskolan.
Marie-Louise Mattisson, medlem Lions.

Eivor Folkesson, president i Lions Club Vadstena, sade att hon var imponerad av kreativiteten bland eleverna i årskurs 6 på Katarinaskolan.
– Eleverna har tagit uppgiften på stort allvar och med känsla beskrivit vad fred och att skapa något tillsammans betyder.

Nora Ahlund Österbergs affisch kommer nu att gå vidare till deltävlingar i distriktet och på internationell nivå och hon kan komma att bli förstapristagare i tävlingen. En vinnare och 23 hedersomnämnanden kommer slutligen att utses.

– Vår klubb håller tummarna för Nora när hennes affisch nu går vidare i tävlingen och vi hoppas att hennes vision kommer att kunna ses av många människor runtom i världen, sade Folkesson.

Lokalt har Nora och 80 andra elever hedrats för sin insats med en gåva till vinnaren och glass till samtliga medverkande i tävlingen av Lions Club Vadstena på Katarinaskolan.