Gå till innehåll Gå till huvudmeny

Därför låg vadstena.se nere

Händer som håller i mobiltelefon. Händer som håller i mobiltelefon. Händer som håller i mobiltelefon. Händer som håller i mobiltelefon. Händer som håller i mobiltelefon. Händer som håller i mobiltelefon.

Kommunens webbplats har varit nedstängd sedan onsdag kväll. Nu är den åter i drift.

Det var efter att två kritiska sårbarheter upptäckts i PHP, ett programmeringsspråk som används i webbplatser och webbaserade tjänster över hela världen, som det beslutades att stänga ner vadstena.se samt info.vadstena.se i går kväll.
Detta för att förhindra eventuella attacker med skadlig kod mot hemsidorna.

Under torsdagen har kommunens webbyrå genomfört en säkerhetsuppdatering av båda webbplatserna och på eftermiddagen kunde de öppnas igen.
– Vi valde att agera förbyggande för säkerhets skull. Webbplatsen är en viktig kommunikationskanal för en kommun, säger Jessica Hallros, kansli- och kommunikationschef på Vadstena kommun.

Dela sidan: Därför låg vadstena.se nere